GORZKA SÓL EPSOM siarczan magnezu CZDA STANLAB 1000 g New Life

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5404
  • Producent: Stanlab
  • Dostępność: Jest Jest
  • szt.
  • 9,90 zł / szt.

EKOLOGICZNA GORZKA SÓL EPSOM siarczan magnezu STANLAB 1000 g New Life

CZYSTA DO ANALIZY

Sól Epsom zwana również solą gorzką, epsońską, Epsomit, zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Epsom w Anglii, gdzie była w dawnych wiekach odparowywana z tryskających tam źródeł. Chemicznie jest to związek (sól) siarki i magnezu, przedstawia się wzorem MgSO4*7H2O czyli siedmiowodny siarczan magnezu.Sól epsom ma dobroczynne działanie na ludzki organizm. Wspaniałe działanie zawdzięcza zawartej w niej siarce która jest przyjaciółką urody: mocnych włosów i paznokci oraz promiennej skóry w szczególności.

Sól epsońska ma od wieków wiele zastosowań, dla nszego zdrowia, urody, w domu i ogrodzie:

1. Środek na przeczyszczenie –siarczan magnezu ma działanie osmotyczne. Nie używajmy jednak środków na przeczyszczenie na co dzień.

2. Odstrasza ślimaki w ogrodzie – wystarczy dokoła posypać solą Epsom teren zagrożony inwazją ślimaków.

3. Naturalny pestycyd i insektycyd – roztworem soli Epsom spryskujemy nasze rośliny ogrodowe i balkonowe aby pozbyć się robactwa i odstraszyć insekty.

4. Odżywka dla roślin – ponieważ magnez jest głównym składnikiem chlorofilu bardzo przydatne jest użyźnianie gleby solą

5. Zmiękcza pranie – do 4 szklanek soli Epsom dodajemy 20-25 kropli ulubionego olejku eterycznego, na 1 wsad pralki stosujemy 1/4 szklanki.

6. Na ukąszenia komarów – w szklance wody rozpuszczamy 2 łyżki soli Epsom, moczymy gazę lub pieluszkę i robimy okłady.

7. Na oparzenia słoneczne – jak wyżej robimy roztwór z 2 łyżek soli na szklankę wody  i spryskujemy na podrażnioną skórę.

8. Bóle mięśni, stawów, bóle głowy i ogólne zmęczenie – na wannę dobrze ciepłej wody dodajemy 2 szklanki soli Epsom i moczymy się przez 15-20 minut.

9. Peeling do ciała – garść soli zmieszać z oliwą lub olejem kokosowym, można dodać parę kropel ulubionego olejku eterycznego.

10. Peeling do twarzy – pół łyżeczki soli Epsom wymieszać z niewielką ilością olejku (np. arganowego lub migdałowego),  ze względu na zawartość siarki peeling działa anty trądzikowo, antybakteryjnie i anty łojotokowo. Jeśli zmieszać sól Epsom w równych częściach z miodem otrzymamy peeling-maseczkę: trzymamy jak maskę na buzi 15-20 minut. 

11. Jako środek czyszczący do płytek i fug  zmieszać w równych częściach sól Epsom i płyn do naczyń: mikstura świetnie czyści płytki i terakotę oraz fugi pomiędzy nimi.

12. Maseczka do włosów – zmieszać równe części dobrego organicznego balsamu do włosów i soli Epsom, nałożyć równomiernie jak maskę na lekko wilgotne włosy, po 20 minutach dokładnie spłukać. Maseczka działa z uwagi na zawartość siarki antybakteryjnie, anty łupieżowo i anty łojotokowo, przy okazji zwiększa optycznie objętość włosów.

13. Usuwanie drzazg – wcześniejsze namoczenie palca w solance zmiękcza skórę i ułatwia wydobycie drzazgi

14. Na zmęczone i opuchnięte stopy – doskonale po całym dniu spędzonym na nogach odpręży nas kąpiel stóp w roztworze soli Epsom (kilka łyżek soli na miskę wody), kąpiel taka pomoże też na opuchlizny i bóle przy zwichnięciach i stłuczeniach.

15. Na stopy o nieprzyjemnym zapachu lub dotknięte grzybicą – moczenie nóg w solance (kilka łyżek na miskę wody) przez ok. 10-15 minut dziennie pomaga pozbyć się problemu. Przy grzybicy paznokci zabieg należy stosować 3 razy dziennie.

PAMIĘTAJMY!

Do użytku osobistego najlepszym wyborem będzie zakup czystych chemicznie substancji, czyli oznaczonych „CZDA” (czysty do analizy), ew. „farmaceutyczny” lub „do zastosowań spożywczych”.  Sól sprzedawana w sklepach ogrodniczych, nadaje się tylko do ogrodu jako odstraszacz na ślimaki. Nie używamy go doustnie ani do celów kosmetycznych, jako że taki ogrodniczy siarczan magnezu może posiadać sporo zanieczyszczeń, w tym metale ciężkie.